top of page

Külmetuste ja viiruste ravi, kui sul on autoimmuunhaigus


Külmetus või viirus ei ole oodatud külaline kellelegi meist, aga eriti keeruline on see neile, kellel diagnoositud autoimmuunhaigus. Autoimmuunhaigetel võib kergest viirusest paranemine võtta mõne päeva asemel nädalaid, sest immuunsüsteem on juba niigi ületöötanud. Autoimmuunhaigetele võib seega viirusest või kergest külmetusest taastumine olla suur väljakutse.


Kui artikli autor, Mickey Trescott, sai teismelisena mõne viiruse või külmetas, kestis paranemine tavaliselt kogu talve. Kohe, kui ema kuulis teda aevastamas, valmistas ta kähku „kokteili“, milleks oli apelsinimahl, millele oli lisatud C-vitamiini ja punase päevakübara pulbrit. Mingil põhjusel tundis ta peale seda kokteili ennast miljon korda hullemini, kui enne joomist. „Pilt läks uduseks“, valud kehas ja kohutav väsimus- on mõned sümptomid, mida ta kirjeldab. Ta ei teadnud pikka aega, miks, kuni jõudis hiljuti avastuseni, kuidas erinevad immuunsüsteemi tugevdavad taimed kehale mõjuvad. Mickey’l on autoimmuunhaigus Hashimoto türeoidiit, mis algas teismeeas.


Punane päevakübar on immuunsüsteemi turgutaja (stimulant) ja tavaliselt on see üks peamisi preparaate, mida soovitatakse immuunsüsteemi tugevdamiseks kasutada kas tilkade või kapslitena. Kuid autoimmuunhaige peaks seda vältima. Taimedega ravimist uuriv ning praktiseeriv Paul Bergner avaldas raamatu „Healing Power of Echinacea“. Ta väitis, et ei tea ühtegi uuringut, mis kinnitaks, et punane päevakübar võiks autoimmuunhaigetele vaevusi tekitada, kuid varsti peale tema raamatu ilmumist andis Bergner teada, et kolmel tema patsiendil, kellel oli diagnoositud autoimmuunhaigus, ägenes haigus peale punase päevakübara tarbimist (2).


Kuidas autoimmuunhaige peaks toimima kui viirus kallal? Kõige tähtsam on toituda nii, et menüü oleks toitaineterikas ning kehale sobiv, st - menüü peaks olema ärritajatevaba (allergeenid ja toidud, mida konkreetne isik ei talu) ning selline, et see ei soodustaks organismis põletikku. Mõistmaks, milline on sulle sobiv menüü, on autoimmuunhaigetele välja töötatud dieet, mis on range välistamise ja taastutvustamise dieet- autoimmuunprotokoll ehk autoimmuunpaleo dieet.


Külmetuste ja viiruste ravi peaks põhinema vaid naturaalsetel (looduslikel) toimeainetel. Oluline on teada, et osad väga levinud looduslikud immuunsüsteemi turgutajad autoimmuunhaigele ei sobi (nimekiri artikli lõpus).


Mõned sobilikud toidud ja lisandid autoimmuunhaigetele:


Kondipuljong (kasuta suppides, pajaroogades)

Probiootikumid

Hapendatud toidud (isetehtud hapukapsas, kookosjogurt)

Vitamin D

Tsink

Vitamiin C

Küüslauk (eriti toores)

Ingver (eriti toores)


Mõned nipid:


Ingveriaur (kuumuta pott veega ja lisa sinna mõned ingveriviilud; hinga auru sisse, kata pea rätikuga)

Ingveritee

Meresool või Himaalaja sool: valmista soolvesi, millega saad kurku loputada ja võib ka läbi ninasõõrmete tõmmata

Immuunsüsteemi MITTEstimuleerivad taimeteed( kummel, münt)


Elustiil:


Puhka- keha vajab haiguse ajal eriti palju puhkust. Immuunsüsteem ei saa korralikult oma tööd teha, kui sa oled üleväsinud. See tähendab ka kvaliteetset und.

Liikumine- haigusest tervenemise ajal vähene liikumine on äärmiselt oluline, sama oluline kui see, et ei tohi üle pingutada. Kui tunned ennast juba veidi paremini, siis on kerge jalutuskäik värskes õhus igati soovitatav.


Väldi või tarbi ettevaatusega (va kui oled kindel, et mõni neist sulle sobib):


Punane päevakübar

Hundihammas (Astralagus )

Meditsiinilised seened (shiitake, maitake, reishi)

Greibiseemne ekstrakt

Kofeiin

Roheline tee

Kurkum

Leedrimarjasiirup


Parim ravim on loomulikult viirusi ja külmetusi vältida. Söö mitmekesiselt, toitainerikkaid toite, lisa menüüsse puu- ja juurvilju, väldi lisaaineid toidus, töödeldud toite. Anna kehale piisavalt puhkust ning kvaliteetset und.Kasutatud allikad:


1. Trescott, Mickey . Cold And Flu Remedies For The Autoimmune Sufferer. http://autoimmune-paleo.com/cold-and-flu-remedies-for-the-autoimmune-sufferer/

2. Begner, Paul. Cautions With Echinacea In Autoimmune Disease? Medical Herbalism. http://www.medherb.com/92ECHAUT.HTM


Pilt: ihomeremedy.net

Retseptid
Viimased postitused
Otsi märksõnade järgi
Arhiiv
bottom of page