top of page

Keha puhastumine ehk detoksifikatsioon

 

Kokkuvõte originaalartiklist Sandra Tamm

 

 

 

 

Kui otsida internetist infot sõnapaari “keha puhastumine” (ingl.k “detox”) kohta, võib leida nii toidulisandeid kui imejooke, spetsiaalseid programme, isegi puhkusepakette ja tooteid nahale, mis kõik lubavad lihtsalt ja tõhusalt kehal puhastuda ning välja näha tegelikust vanusest mitu aastat noorem. Selle kõige varju jääb aga fakt, et kehal endal on olemas suurepärane puhastusmehhanism, lihtsalt vale toitumise ja elustiiliga me “ummistame” selle. Sõnapaarist “keha puhastumine” on saanud turunduslause osa, mille varjus müüakse erinevaid “imet tegevaid” tooteid.

 

 

Mida tähendab detoksifikatsioon?

 

Tänapäeva elustiil, mis hõlmab endas kõrget stressitaset, mürgist keskkonda, rohkelt sünteetilisi lisaaineid sisaldavat töödeldud toitu, elektromagnetkiirgust ja vähest liikumist, soodustavad kõik mürkide kuhjumist kehas ning panevad suure koorma keha enda puhastusvõimele.

 

Kõigele sellele toetuvad ka need “tervisetooteid” müüvad firmad, kes püüavad meile selgeks teha, et keha puhastumiseks on ilmtingimata vaja tarvitada toidulisandeid või muid jooke/supertoite jms, sest muidu ei saavuta me tõelist puhastumist. Tegelikult aga, kui loome kehas keskkonna, kus keha kõik organid saavad segamatult oma tööd teha, sealhulgas puhastustööd, saab keha erinevate mürkide väljutamisega ise väga edukalt hakkama, sest looduse poolt on selleks kõik vahendid kaasa antud.

 

Ka keha ise toodab endogeenseid toksiine, mis on keha tavapäraste biokeemiliste protsesside kõrvalproduktid, kuid keha peab need lõhustama ja neist vabanema ennem, kui need kahju võivad teha. Erinevad mürgid meie kehas toodavad soolestikus soovimatuid baktereid ja seeni , mis vereringesse jõudes levivad üle kogu keha.

 

On selgeid tõendeid, et pestitsiidid ja muud mürgid soodustavad erinevate haiguste teket nagu vähk, ainevahetushäired, autoimmuunhaigused ja vaimse tervisega seotud haigused. Paljud mürgid ladestuvad rasvarakkudes, kust kehal on neid raskem eemaldada. Olles rasvarakkudesse kogunenud, võivad need põhjustada seal kerget põletikku.

 

 

Kuidas toimub keha puhastumine mürkidest?

 

Maks on meie keha peamine puhastusorgan, võib öelda, et ta vastutab protsessi eest, kus mürgid muudetakse kehale vähem kahjulikeks komponentideks. Maksa puhastusprotsessis on kaks faasi:

 

I faas – erinevad keemilised reaktsioonid, mis muudavad mürgid vähemaktiivseteks.  

II faas  - lisab vesilahustuvaid komponente, mis aitavad kõik mürgid edukalt kehast väljutada.

 

Maks sünteesib glutatiooni,  peamist antioksüdanti ning II faasi olulist kemikaali, mis seob I faasis tehtud töö “kokku” ja valmistab ette mürkide väljutuse kehast.

 

Väljutamine (elimination) on järgmine etapp puhastusprotsessis, kuigi  tihti sellele ei viidata, kui räägitakse detoksifikatsioonist. Mürgid, mille maks on läbi töötanud, jõuavad kas läbi sapiteede sapipõide ning sealt soolde, et need väljutada või juhtida vereringesse ning sealt neerude, kopsude või naha kaudu väljutada.

 

Neerud täiendavad maksa rolli; nii näiteks ammoniaak, mis on mürgine valkude ainevahetuse kõrvalprodukt, lõhustatakse maksas vähemakahjulikeks ühenditeks, mida nimetatakse uureaks ja mis kiirelt eemaldatakse keha poolt neerude kaudu ning väljutatakse uriiniga. Endogeenseid toksiine aitab rakkudest vereringesse transportida lümfisüsteem, millel on samuti oluline roll keha puhastumisel. Selleks, et mistahes puhastusprogramm oleks edukas, peavad keha puhastusorganid ja –teed toimima võimalikult hästi ja tõrgeteta. Seda mitte teades ning ette võttes täielikku kehapuhastust lubav programm, võivad tagajärjed olla vastupidised, kui vereringesse kogunenud lõhustunud mürgiseid ühendeid ei väljutata kiirelt.

 

 

Milline menüü soodustab keha puhastumist?

 

Menüü, mis toetaks keha enda puhastusprotsesse, peaks hõlmama endas kolme peamist tegurit:

 

1.    Menüü peaks sisaldama võimalikult vähe “ mürgiseid” toite. Need on toidud, mis sisaldavad kas sünteetilisi või naturaalseid toidu koostisosi, mis soodustavad keha tootma endogeenseid toksiine või soodustavad seente ja bakterite ülekasvu.

 

2.    Menüü peaks sisaldama toitaineid, mida keha vajab, et toetada puhatustoiminguid maksas, sealhulgas glutatiooni tootmist.

 

3.  Menüü peaks sisaldama värskeid, soovitavalt orgaaniliselt kasvatatud köögivilju, mis sisaldavad fütotoitaineid (viide toitumine.ee) ja kiudaineid ning piisavas koguses vett. Samuti võib abi olla probiootikumidest, mis soodustavad mikrofloora taskaalustamist ning vähendavad soolestikus organisme, mis mürgiseid produkte toodavad.

 

 

Vähenda mürke oma toidus

 

Süües orgaaniliselt (mahe-) kasvatatud köögivilju, vähendab see oluliselt riski manustada koos toiduga pestitsiide.  Ühtlasi vältides töödeldud ja valmistooteid, aitab see meil vältida erinevate lisaainete söömist nagu nitritid ja nitraadid, mida kasutatakse palju lihatoodetes ning seostatakse mõnede vähivormidega. Kantserogeenid, mis tekivad näiteks ka toidu töötlemisel (sh liha mustaks grillimisel) ja mida sisaldab ka sigaretisuits, suurendavad küll puhastuse esimest faasi maksas, kuid ei toeta teise faasi tööd. See aga omakorda tõstab oksüdatiivse stressi taset maksas, mis omakorda võib viia DNA  kahjustuseni.

 

Loomkatsed on näidanud, et transrasvhapped, mida leidub hüdrogeenitud rasvades, põhjustavad samuti oksüdatiivset stressi ja on seotud mittealkohoolse maksahaigusega. Toidud ning teised faktorid, mis rikuvad soole mikrofloorat, soodustavad kahjulike organismide ülekasvu, mis hakkavad tootma toksiine soolestikus. Suhkur, süsivesikud töödeldud kujul, piim ja liha- nende kõigi ühiseks omaduseks on soodustada soovimatu pärmseene vohamist. Antibiootikumid ja teised ravimid, suur pestitsiidide osakaal, stress ja veel mitmed tegurid võivad keha normaalse mikrofloora tasakaalust välja viia.

 

 

Toeta keha puhastussüsteemi

 

Suur hulk erinevaid toitaineid on kofaktoritena (nn kaastöölistena) maksa puhastussüsteemis asendamatud. Nii näiteks on B-vitamiinid vajalikud nii esimeses kui ka teises faasis ning aitavad kaitsta maksa ka alkoholi kahjuliku mõju eest.  Aminohapped nagu metioniin, tauriin, glutamiin ja N-atsetüül-PH tsüsteiin on olulised teise faasi reaktsioonides. Antioksüdandid, sealhulgas vitamiinid A, C ja E, CoQ10 ja alfalipoehape, aitavad neutraliseerida vabasid radikaale, mis tekivad esimese faasi protsesside järgselt. Lisaks on maksas antiüksüdantide kofaktoriteks mineraalained seleen, tsink, mangaan ja vask.  Paljud värsked toiduained (puu- ja köögiviljad) ning maitsetaimed sisaldavad fütokemikaale, mis aitavad kaasa maksas toimuvatele puhastusprotsessidele.

 

Maksa puhastust soodustavad muuhulgas sellised toiduained nagu:

 

  • õunad

  • spargel

  • peet

  • tumedavärvilised arjad

  • brokkoli

  • küüslauk

  • ingver

  • viinamarjad

 

 

 

Soodusta jääkainete väljutust

 

Selleks, et toksiinid saaksid efektiivselt kehast eemaldatud neerude või jämesoole kaudu, on vajalik igapäevane piisav vee ja kiudainete tarbimine. Psülliumi kestad, õunapektiin ja linaseemned on ühed näited toiduainetest, mis on selliste kiudainete allikaks, mis soodustavad jääkainete liikumist sooles ning seeläbi väljutamist. Samuti mõjuvad soodsalt värsked köögiviljamahlad- need on ka pea kõikide puhastusprogrammide menüüs. Toormahlad sisaldavad ohtralt ensüüme ja asendamatuid toitaineid, mis on kehale kergesti omastatavas vormis. Abiks võivad olla ka probiootikumid, mis soodustavad kahjulike bakterite väljutamist.

 

 

Kokkuvõte

 

Kuna keha puhastus (detoksifikatsioon) ja jääkainete väljutamine kehast on kompleksne protsess,  mille kohta kliinilisi uuringuid ei ole lihtne teha, siis ei ole üllatav, et mistahes detox-toodete efektiivsus on küsitav.  Selge on aga see, et kehal endal on väga keerulised puhastus -ja elimineerimismehhanismid, mille töökorras olemine sõltub teadlikust toitumisest.

 

Kuigi  hoolimata sellest, et parimad puhastusprogrammid ja -tooted on põhjalikult uuritud ning sisaldavad keha puhastusprotsessi faase toetavaid elemente, oleneb keha puhastusvõime siiski toimivast masinavärgist. See tähendab, et kui sinu igapäevaseks elustiiliks on vähene liikumine, menüüs on rohkelt töödeldud toite, rafineeritud toite, suhkrut, halbu rasvu ja vähe puu- ning köögivilju, on ajutine detox-prgrammi tegemine või toote tarbimine samasuguse jo-jo efektiga kui ajutised kaalulangetusdieedid. Pigem teeb selline viis kehale kahju kui kasu.

 

Parim viis oma keha puhastussüsteemi toetada on igapäevaselt pöörata tähelepanu nii oma toitumisele ja elustiilile. Lisa oma igapäeva menüüsse puu- ja köögivilju, vähenda töödeldud ja suhkrurikaste toiduainete osakaalu, joo piisavalt puhast vett ning liigu rohkem.

 

 

Originaalartikkel: Hum, Martin"Detox: what it really means", "Optimum Nutrition", spring issue 2012 

 

bottom of page