top of page

Piima- ja gluteenivaba dieet

 

 

 

 

TEKST: VIA NATURALE

 

Kaseiin on piimatoodetes leiduv valk.  Laktoos on piimasuhkur.

 

Kui toode on laktoosivaba, ei tähenda see, et seda toodet sobib tarbida kaseiinivabal dieedil olles. Kaseiini sisaldavad piim, hapupiim, pett, keefir, jogurt, või, hapukoor, rõõsk koor, kohupiim, kõik piima baasil valmistatud juustud, piima- ja lõssipulber, piimašokolaad - kõik toiduained, kuhu on lisatud piima või mingit piimast saadud toodet.Vadak on samuti piimavalk, kuid see erineb kaseiinist ja on kaseiinivaba dieedi puhul lubatud. Peab vaid olema kindel selles, et vadak on puhas vadak (s.t. täiesti kaseiinivaba). Teatud juhtudel talutakse kitse- ja lambapiima ning nendest toodetud produkte. Kaseiinivaba režiimi alguses on aga mõistlik ka need toidust välja jätta. Umbes aasta-paari pärast võivad mõned nende tarbimist katsetada.

 

Piima ja piimatooteid menüüst välja jätta ei ole lihtne, kuna need esinevad paljudes toitudes peidetud kujul. Piima koostisosi sisaldavad ka ravimid ja toidulisandid. Alati tuleb pakendilt toote koostist lugeda. Näiteks toimub homöopaatiaravi tavaliselt graanulitega, mis sisaldavad laktoosi, seda kasutatakse ka veinitööstuses. Kaseiinivaba dieedi puhul soovitatakse kindlasti välja jätta ka piimasuhkur ehk laktoos. Tööstuslikult valmistatud lihatooted (sink, vorstid, pasteedid jne) sisaldavad samuti sageli piima. Tuleb loobuda ka enamusest kommidest ja muudest maiustustest, kindlasti piimašokolaadist. Piimatalumatuse puhul ei või risttalumatuse tõttu tarbida ka veise- ja vasikaliha.

 

Piima saab toitudes ja küpsetistes asendada esialgu kookose-, riisi-, mandli-, hirsi- ja kanepipiimaga. Hiljem võib proovida ka pähkli- ja sojapiima. Gluteenitalumatuse puhul tuleb riisipiima ostes veenduda, et samas firmas ei toodetaks nisupiima. Sellistel juhtudel võivad tootmises gluteenijäägid ka riisipiima sisse sattuda.

 

Eestis on turule ilmunud palju sojatooteid, mis oleksid ideaalsed piima aseained, kuid ka sojat ei soovitata kohe dieedi alguses kasutada. Sarnasuse tõttu piimavalguga esineb sageli risttalumatuse reaktsioone sojavalgule. Soja sisaldab bioaktiivseid valke/peptiide, mis suurendavad peptiidide üldhulka soolestikus. Kui neid ei lammutata korralikult või nende hulk on liigselt tõusnud, siis võivad nad takistada teiste toidu- ja endogeensete ehk kehasiseste peptiidide lagundamist, sest peptiidid on üldiselt head peptidaaside inhibiitorid. Papaia ensüümi ehk peptidaasi ja spetsiaalsete probiootikumide tarbimine võib sel juhul aidata.

Autistidel soovitatakse sojat dieedi alguses kindlasti vältida, sest oma fenoolse koostise tõttu. võib ta kasutada ära maksa detoksifikatsiooniks mõeldud ensüüme. Soja sisaldab palju vaske ning juhtudel, kus esineb vase liig organismis, tuleb sojast hoiduda. Mandli- ja pähklipiima tuleb tarbida ettevaatusega. Mandlid ja pähklid on ühed tavalisemad allergeenid, neid võiks proovida alles pool aastat pärast dieediga alustamist.

 

Hoiduge toitudest, mille sildile on kirjutatud

  • Kaseiin või kaseinaat;

  • Hüdrolüsaadid (kaseiin, piimavalk, vadak);

  • Laktoalbumiin;

  • Laktoos ja laktuloos;

  • Lõssipulber;

  • Piimapulber.

Kindlasti jälgige lihatoodete, eriti vorstide koostist. Paljude vorstide koostises on piimaproduktid ja veiseliha.

 

 

 

 

 

TEKST: VIA NATURALE

 

Gluteen on teraviljavalk, mida leidub looduslikult nisus, odras ja rukkis. Ka võivad gluteenivabade teraviljade (riis, hirss ja tatar) jahud gluteeni sisaldada, kui samade seadmetega jahvatatakse vaheldumisi gluteenivabu ja gluteenirikkaid teravilju.

 

Garanteeritult gluteenivaba on jahu vaid siis, kui veski, kus seda jahvatatakse, toodab vaid gluteenivabu teraviljajahusid ning gluteenivaba teravilja sees pole kasvanud teisi teravilju.

 

Gluteenivabadeks teraviljadeks võib lisaks eelpoolnimetatud riisile, hirsile (erinevad hirsi sordid teff ja sorgo) ja tatrale pidada ka võõramaiseid teravilju amaranti ja kinoad – nendest valmistatud jahud, leib, makaronid, müslid, spagetid ning muud teraviljatooted ei sisalda gluteeni. Maisi peetakse gluteenivabaks, kuid autistid peaksid seda dieedi alguses kindlasti vältima, maisivalk võib neile samuti probleeme tekitada.

 

Gluteeni sisaldavad peaaegu kõik tavalised teraviljatooted - müslid, koogid, leivad, saiad, küpsised, pastad, lasanjeplaadid, jahu ja jahu sisaldavad tooted, vahvlid, jookidest õlu ja kali, enamus paki- ja purgisuppe, teatud kastmed, vorstid jm. lihatooted, magustoidud, vahvliga kommid ja jäätised jne. Ka beebidele mõeldud valmistoitudes on gluteeni sisaldavaid teravilju. Gluteenivabal dieedil olles tarvitage vaid neid teraviljatooteid, mille pakendile on sõnaselgelt kirjutatud, et need on gluteenivabad. Pidage aga meeles, et gluteenivaba toode sisaldab sageli maisi. Maitseainedki võivad sisaldada nisust täiteaineid. Kõik rosinad ei ole gluteenivabad, neile lisatakse natuke jahu, et nad ei kleepuks kanistrite seinte külge. Gluteeni leidub ka ümbrikute liimis, kust see võib organismi sattuda keelega ümbrikku kinni kleepides.

 

Tsöliaakia on ammu tuntud probleem ja seetõttu on poodides juba müügil kontrollitud gluteenivabu toiduaineid: leibu, pastasid, müslisid, küpsiseid jm. suupisteid. Nende toodete vähesuse tõttu osutub vajalikuks küpsetamine ära õppida. Mujal maailmas on juba paarkümmend aastat müügil gluteenivabade küpsetiste raamatuid, Internetis väga palju retsepte ja soovitusi, osalt ka eestikeelseid. 

Gluteeni võivad sisaldada lisaained, mida leidub peaaegu kõikides tööstuslikult toodetud toitudes. Lugege alati pakendilt toidu koostist, et olla täiesti kindel, et selles ei sisaldu gluteeni. Pöörake tähelepanu ka lisa- ja abiainetele. Internetis on palju võõrkeelseid kodulehekülgi, kust saate abi ja retsepte, näiteks www.gfcfdiet.com annab sel teemal palju kasulikku infot. Kui näiteks pakendile on kirjutatud juurvilja- või taimevalk (proteiin), siis see võib olla nisuvalk, kui pole täpsustatud, et tegemist on maisi-, kartuli- või riisivalguga. Ka maltodekstriin ja tärklis, samuti modifitseeritud tärklis võivad olla on pärit nisust, välja arvatud juhtudel, kui on sõnaselgelt öeldud, et on tegemist kartuli või mõne muu vilja maltodekstriiniga. Sobivad on ka maniokitärklis, arrowroot`ist ja saagopalmisäsist tärklis, paksendajaks võib kasutada karrageeni. Ka küpsetuspulbril lugege alati koostist. Pärm ostke kindlasti gluteenivaba.

Samuti sisaldavad või võivad sisaldada gluteeni järgmised lisaained:

  •  linnaseäädikas, linnased või linnastest maitse- või lõhnaained;

  •  juurviljakumm(-vaik) kui see ei ole jaanileiva-/karuubi- või oavaik;

  • sojakaste - sojakastet võib vaid siis tarbida, kui saab olla täiesti kindel, et see ei sisalda nisu ning soja suhtes ei esine talumatust;

  • stabilisaatorid;

  • lõhna- ja maitseained;

  • emulgaatorid;

  • maitsetaimed ja maitseained

Talumatust võib esineda ka riisi, tatra ja/või hirsi suhtes. Niisugustel juhtudel tuleb kolmeks kuni kuueks kuuks toidust välja jätta kõik teraviljad ning hiljem ühekaupa taas nende kasutamist proovida. Alustada võiks metsikust riisist, siis lisada kinoa, tatar, amarant ning hirss. Iga uus teravili tuleb lülitada dieeti ükshaaval, et saada teada, kas see teravili sobib. Tervise seisundi järgi saab sellest paari päeva jooksul aru, talumatuse sümptomid tekivad umbes 72 tunni jooksul pärast toiduaine tarbimist.

bottom of page