top of page

Stevia- plussid ja miinused

Maiustamisega tasub piiri pidada. Juba seepärast, et suhkruga liialdamine võib põhjustada ainevahetushäireid, mis omakorda võib põhjustada ülekaalu ja rasvumist (liigne suhkur ladestub rasvana).


Magusainena on suhkru asemel kasutust leidmas stevia, kuid paljudes toodetes ei ole see kasutuses naturaalsel kujul, vaid magusainena, mis on saadud erinevate keemiliste ainetega töötlemise tulemusel. Kui tootele on märgitud, et toode on tervislik, kuna on suhkruvaba ja magusainena on kasutatud steviat, siis võib see küll maitsev toode olla, kuid mitte tervislik.


Stevia (ld.k. Stevia rebaudiana) ehk suhkruleht kasvab looduslikult Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ning Mehhiko vihmametsades. Stevia on sadu kordi magusam kui suhkur ja ei sisalda glükoosi. Algselt kasutati steviat tema naturaalsel kujul - stevia lehti kuivatati ja jahvatati pulbriks. Kuigi see oli suurepärane magustaja, oli selle järelmaitse kibe.


1931. aastal leiti võimalus, kuidas kibedast maitsest lahti saada - eraldati stevia lehtede ekstraktist magusamaitselised glükosiidid (suhkrumolekulid), mida hakati nimetama steviosiidideks. 1970 alustati Jaapanis stevia kultiveerimist eesmärgiga toota magusainet alternatiivina sahhariinile ja tsüklamaatidele.


1971 toodeti Jaapanis esimene tööstuslik stevia magusaine, sellest ajast peale kasutatakse Jaapanis seda toiduainetes ja karastusjookides.


Stevia magustajad (tänapäeval kaubamärgid Truvia, PureVia, Sweetleaf) toodetakse stevia taime lehtedest.

Lehed kuivatatakse, ekstraheeritakse (aine eraldamine ekstrahendi ehk lahusti abil) magusaine, saadud ekstrakt puhastatakse, kontsentreeritakse ja kristallitakse. Stevia maitse määravad ära molekulid steviosiid ja rebaudiosiid A, viimane eraldatakse tootmise käigus. Mida rohkem Reb A ekstrakti, seda vähem on steviale iseloomulikku kibedat maitset. Magustajana on stevia saadaval nii pulbrina kui siirupina.


Üle maailma kasutatakse steviat karastusjookides, nätsukummides, veinides, jogurtites, kommides ja paljudes muudes toodetes.


Kuna stevia talub hästi kuumust, siis sobib see hästi ka toiduvalmistamiseks, kuumutamisel ja happelises keskkonnas selle magus maitse ei kao.


Alati ei ole kõik looduslik ohutu, mistõttu enne, kui mõni uus tervisetoode saab kasutusloa ja turule tuleb, läbib ta pikaajalised ja põhjalikud ohutusuuringud. Teadaolevalt on neid ligi 300. Kuigi nii Brasiilias kui Paraguais on stevia lehti kasutatud juba aastasadu, sai USA-s stevia kasutusloa toidu lisaainena kasutamiseks 2009. aastal, Euroopas aga 2011. aastal. Meil on stevia toidupakenditel märgistatud numbriga E960 või nimetusega stevioolglükosiidid.


Enamjaolt peetakse steviat ohutuks, kuid mõned uuringud on näidanud, et steviosiid (mitte Reb A) võib põhjustada geeni mutatsioone ning kromosoomi kahjustusi (Kobylewski & Eckhert, 2008).


Kõik stevia tooted ei ole ühesugused.

Roheline stevia leht on kõige vähem töödeldud. Lehed on kuivatatud ja jahvatatud pulbriks. Sellisel viisil on steviat kasutatud sajandeid Jaapanis ja Lõuna-Ameerikas. Selline stevia on küll magus, kuid kerge kibeda järelmaitsega.

Tööstuslikud stevia tooted (kaubamärgid Truvia, PureVia, Sweetleaf) saadakse läbi erinevate (keemiliste) töötlemisprotsesside. Truvia sisaldab lisaks suhkrualkoholi erütritooli (võib põhjustada seedehäireid) ja naturaalseid aroomiaineid (naturaalne antud kontekstis ei pruugi tähendada, et see on 100% looduslik).Stevia kasulikud omadused:


· Stevia on kuni 300 korda magusam kui tavaline suhkur, siis mistahes toidu/joogi magustamiseks kulub seda koguseliselt palju vähem

· Steviat saab kasutada magusaine asendamiseks toiduvalmistamisel (sh kõrgemal kuumusel valmistamisel)

· Stevia ei tõsta vere suhkrusisaldust ning on isegi seda langetava toimega ja sobib ka diabeetikutele. Stevia stimuleerib insuliini eritumist, mõjutades otseselt kõhunäärme beeta-rakke. Seega võib see vähendada vere suhkrusisaldust ja sobib veresuhkrut alandava toime tõttu 2. Tüüpi diabeedi raviks.

· Stevia vererõhku alandava toime tõttu võib regulaarsel kasutamisel sellega oma vererõhku normis hoida, eraldi vastavaid ravimeid kasutamata.

· Stevia lehtedes on immuunsüsteemi tugevdavaid vitamiine ja mineraalaineid, mistõttu steviaga teed soovitatakse ka külmetushaiguste ja gripi ennetamiseks.

· Tänu stevias sisalduvatele vitamiinidele aitab taim ennetada vistrike teket ja vabaneda tselluliidist. See aitab kaasa ka haavade ja lõhede paranemisele.


· Stevia on kergelt põletiku- ja seenhaigustevastase toimega.


· Stevial on kardiotooniline toime, positiivne mõju südamele ja veresoontele.


· Stevia on kasulik kõhunäärme ja maksa talitusele.


· Steviast tehtud tee vähendab gaaside teket, leevendab kõrvetisi ja normaliseerib maomahla happesust.


· Stevia ei tekita kaariest erinevate mikroelementide sisalduse tõttu .


· Stevia on hea looduslik konservant, mistõttu kasutatakse seda koduste hoidiste valmistamisel.Steviaga seotud probleemid:


· Peale stevia tarvitamist võivad mõned inimesed tunda ebameeldivaid kõrvalnähte nagu puhitused, iiveldus, pearinglus, lihasvalu.


· Stevia võib allergilisi reaktsioone esile kutsuda inimestel, kes on tundlikud lilledele nagu peiulilled, karikakrad ja krüsanteemid .


· Inimeste jaoks, kellel on madal vererõhk, võib stevia olla ebasobiv, kuna stevia omab vererõhku alandavat toimet.


· Kuigi osad uuringud näitavad, et stevia mõjub diabeetikule hästi, on ka vastupidiseid uuringuid. Seega diabeetikutel tasub stevia kasutamisse suhtuda ettevaatusega.


· Kõik stevia tooted ei ole naturaalsed, vaid võivad sisaldada sünteetilisi lisaained ja muid magusaineid.


· On uuritud, et glükosiidid võivad mõjutada viljakust nii meestel kui naistel. Guarani indiaanlased kasutasid stevia taime reguleerimaks naiste viljakust.


· Inimesed, kellel esineb hormonaal- või immuunsüsteemi häireid, peaksid steviat ja sellepõhiseid tooteid vältima.Kui otsustate steviat kasutada, siis valige toode, mis on naturaalne. Tõenäoliselt mõõdukas stevia kasutamine on siiski ohutu.


Tuleb aga meeles pidada, et ka looduslike ja tervislike toodete puhul on mõistlik lähtuda indiviidi organismi iseärasustest. Mistahes uue toiduaine tarvitamisel tuleks „kuulata oma keha“ ehk siis jälgida, kuidas just sinu organism uuele toiduainele reageerib.

Kasutatud allikad:

  • Joshua Axe, Certified Nutriton Specialist, „Stevia side effects“ (www.draxe.com)

  • Sarah Ballantyne, PhD "The Paleo Approach" 2013

  • Natalie Digate Muth, MD, MPH, RD, „The truth about stevia-..“ (www.acefitness.org)

  • Tiiu Liebert, toitumisteadlane, artikkel

  • Mai Maser, toitumisteadlane, artikkel

  • Institute for Integrative Nutrition õppematerjalid

  • www.environmentalnutrition.com

Pilt: peterchoicenutrition.com

Retseptid
Viimased postitused
Otsi märksõnade järgi
Arhiiv
bottom of page